| Mfr. Part # | SPE05S60T-C |
| Package | SOP23-FP |
| Model Number | SPE05S60T-C |
View Detail Information
Explore similar products
3 phase inverter module AOS AIP5D05K060Q4S with integrated HVIC drivers and
IPM Module AOS AIP5D15K060Q4 with Trench Shielded Planar Gate IGBT and Multiple
600 volt 10 amp 3 phase inverter module AOS AIP3D10A060Q6N for compressors
motor drive module AOS AIP3D05A060Q4N featuring 600 volt 5 amp trench shielded
Product Specification
| Description | SOP23-FP Power Driver Modules RoHS | Mfr. Part # | SPE05S60T-C |
| Package | SOP23-FP | Model Number | SPE05S60T-C |
The SPE05S60T-A/C is an Intelligent Power Module (IPM) designed for small-power motor applications. It features compatibility with 3.3V and 5V MCUs, built-in bootstrap diode, undervoltage protection, and integrated temperature detection output. With an insulation withstand voltage of 1500V, this module is suitable for use in lampblack machines, fans, air purifiers, and dishwasher pumps.
| Parameter | Symbol | Condition | SPE05S60T-A/C | Unit |
| Inverter Part | ||||
| Collector emitter Voltage of Each IGBT | VCES | 600 | V | |
| Each IGBT Current, Continuous | IC | TC= 25C | 5 | A |
| Each IGBT Pulse Current, Peak | ICP | TC= 25C, Less than 1mS | 12 | A |
| Maximum Power Dissipation | PC | TC = 25C, Each IGBT | 23 | W |
| Junction Temperature | TJ | Note1 | -40~150 | C |
| Control Part | ||||
| Control Supply Voltage | VCC | Applied between VCC and COM | 20 | V |
| High-side Bias Voltage | VBS | Applied between VB and VS | 20 | V |
| Input Signal Voltage | VIN | Applied between VIN and COM | -0.5~VCC+0.5 | V |
| Bootstrap Diode Part | ||||
| Reverse Voltage | VRRMB | 600 | V | |
| Forward Current | IFB | TC=25 | 0.5 | A |
| Forward Current (Peak) | IFPB | TC=25, Less than 1mS | 1 | A |
| Total System | ||||
| Self-protecting power supply voltage limit | VPN(PROT) | VCC=VBS=13.5V~16.5V, TJ=125C, <2us | 400 | V |
| Module shell temperature | TC | -20~100 | ||
| Storage Temperature | TSTG | TC=25 | -40~125 | |
| Isolation Voltage | VISO | 60Hz, Sinusoidal, AC 1 min, between pins and heat-sink plate | 1500 | V |
| Electrical Characteristics (TJ=25, Unless Otherwise Specified) | ||||
| Inverter Part | ||||
| Collector - emitter saturation voltage | VCE(SAT) | VD=VDB=15V, VIN=5V, IC=5A, TJ=25C | -1.95 | V |
| FRD Forward voltage | VEC | VIN= 0V, IC=-5A | -1.6~2.0 | V |
| Collector emitter leakage current | ICES | VCE=VCES, TJ=25C | -7.5 | uA |
| Switching Times (Turn-on) | tON | VPN= 300 V, VD= VDB= 15 V, IC=5 A | 800 | nS |
| Switching Times (Turn-off) | tOFF | VIN= 0 V 5 V, Inductive Load | 500 | nS |
| Turn-on loss | Eon | IC = 5AVCC = 400VVD = VDB = 15VL=1mHTj= 25C | 42~92 | uJ |
| Turn-off loss | Eoff | IC = 5AVCC = 400VVD = VDB = 15VL=1mHTj= 25C | 90~142 | uJ |
| Control Part | ||||
| Quiescent VCC Supply Current | IQCC | VCC=15V, VIN=5V | 360~600 | uA |
| Quiescent VBS Supply Current | IQB | VDB=15V, VIN=5V | 64~120 | uA |
| Low-Side Under-Voltage Protection Detection Level | UVCCD | 7.2~9.2 | V | |
| Low-Side Under-Voltage Protection Reset Level | UVCCR | 8.0~9.8 | V | |
| High-Side Under-Voltage Protection Detection Level | UVBSD | 7.2~9.2 | V | |
| High-Side Under-Voltage Protection Reset Level | UVBSR | 8.0~9.8 | V | |
| HVIC Temperature Sensing Voltage Output | VTS | VCC=15V, THVIC=25 | 0.6~1.2 | V |
| Input ON Threshold Voltage | VIH | -2.9 | V | |
| Input OFF Threshold Voltage | VIL | 0.8 | V | |
| Bootstrap Diode Part | ||||
| Forward voltage | VFB | IF= 0.1 A, TC= 25C | -4.5 | V |
| Reverse recovery time | trrB | IF= 0.1 A, TC=25C | 80 | ns |
| Recommended Operating Conditions | ||||
| Supply Voltage | VPN | Between P and N | 300~400 | V |
| Control Supply Voltage | VCC | Between VCC and COM | 13.5~16.5 | V |
| High-Side Bias Voltage | VBS | Between VB and VS | 13.5~16.5 | V |
| Input ON Threshold Voltage | VIN(ON) | Between VIN and COM | 2.8~VCC | V |
| Input OFF Threshold Voltage | VIN(OFF) | 0~0.6 | V | |
| Blanking Time for Preventing Arm-Short | tded | VCC = VBS = 13.5 ~ 16.5 V, Tj 150C | 1.0 | us |