China LPC1765FBD100,551
China LPC1765FBD100,551
  1. China LPC1765FBD100,551
  2. China LPC1765FBD100,551
  3. China LPC1765FBD100,551
  4. China LPC1765FBD100,551
LPC1765FBD100,551
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Mfr NXP USA Inc.
Series LPC17xx
Packaging Tray
Part Status Discontinued at Digi-Key
Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 100MHz
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O 70
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)