China Precision Wire Mesh Manufacturing Machine 100 R/H Efficient BWR1600D
  1. China Precision Wire Mesh Manufacturing Machine 100 R/H Efficient BWR1600D
  2. China Precision Wire Mesh Manufacturing Machine 100 R/H Efficient BWR1600D
Precision Wire Mesh Manufacturing Machine 100 R/H Efficient BWR1600D
  1. MOQ: 1 UNIT
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 1000+/year
Delivery Time 14-21DAYS
Packaging Details Pallets or wooden crates as per customer's requirements.
Product name Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D
Key word Quality assurance
Place of origin China
Mesh Width 1600mm
Harness System Negative (Bottom Cam)
Web Removal Method / Doffing Method Continuous Web Removal or Direct Winding
Continuous Web Removal or Direct Winding Max. 100 r/h
Warranty Period 12 Months
Brand Name APBWR
Model Number 1600D
Certification ISO9001
Place of Origin China
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 1000+/year
Delivery Time 14-21DAYS Packaging Details Pallets or wooden crates as per customer's requirements.
Product name Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D Key word Quality assurance
Place of origin China Mesh Width 1600mm
Continuous Web Removal or Direct Winding Max. 100 r/h Warranty Period 12 Months
Brand Name APBWR Model Number 1600D
Certification ISO9001 Place of Origin China
High Light precision wire mesh manufacturing machineprecision wire mesh machine1600mm wire mesh machine
Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D
1.Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D Introduction:
2. Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D Overview:
3. Precision Wire Mesh Weaving Machine Efficient BWR1600D Key Features & Advantages:
4. Applications:
· Petroleum & Chemical Processing: Filters, screens, separators.
· Aerospace: High-temperature filtration, shielding meshes, safety guards.
· Mechanical Manufacturing: Precision filters, vibrating screens.
· Automotive Industry: Catalyst support meshes, filter elements.
     · Electronics: EMI/RFI shielding, protective guards.
5.Products Parameter:
Feature Category
Light-duty Loom (Model B)
Heavy-duty Loom (Model D)
Mesh Width
1300mm
1600mm
1300mm
1600mm
Harness System
Positive (Overhead)
Negative (Bottom Cam)
Web Removal Method / Doffing Method
Continuous Web Removal
or
Direct Winding
Continuous Web Removal
or
Direct Winding
Wire Diameter Range
0.01 - 0.2 mm
0.1 - 0.6 mm
0.03 - 0.2 mm
0.1 - 0.3 mm