China B079XAT02.1 7.9 inch lcd panel replacement for Pad Tablet
  1. China B079XAT02.1 7.9 inch lcd panel replacement for Pad Tablet
B079XAT02.1 7.9 inch lcd panel replacement for Pad Tablet
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B079XAT02.1
Diagonal Size 7.9"
Panel Type a-Si TFT-LCD, Assembly
Resolution 768(RGB)×1024, XGA 162PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 119.808(W)×159.744(H) mm
Support Color 262K 50%NTSC
Lamp Type WLED [4S5P], 10K hours, W/O Driver
Application Pad & Tablet
Frequency 60Hz
Brand Name AUO
Model Number B079XAT02.1
Place of Origin CHINA
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P/N B079XAT02.1 Diagonal Size 7.9"
Panel Type a-Si TFT-LCD, Assembly Resolution 768(RGB)×1024, XGA 162PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe Active Area 119.808(W)×159.744(H) mm
Support Color 262K 50%NTSC Lamp Type WLED [4S5P], 10K hours, W/O Driver
Application Pad & Tablet Frequency 60Hz
Brand Name AUO Model Number B079XAT02.1
Place of Origin CHINA
B079XAT02.1 LCD Screen Product details :
BrandAUO
Model P/NB079XAT02.1
Diagonal Size7.9"
Bezel Opening-
Outline Dim.142(W)×205(H)×5.6(D) mm
Treatment-
Luminance250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio600:1 (Typ.) (TM)
View DirectionSymmetry
Response Time25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeAHVA, Normally Black, Transmissive
Support Color262K 50%NTSC
Light SourceWLED [4S5P], 10K hours, W/O Driver
Weight90/150g (Typ./Max.)
Designed ForPad & Tablet
Frame Rate60Hz
Touch PanelPCAP, I²C
Interface TypeMIPI (4 data lanes), 35 pinsFPC
Power Supply3.7V (Typ.)
EnvironmentOperating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C