China ETD540N22P60HPSA1
China ETD540N22P60HPSA1
  1. China ETD540N22P60HPSA1
ETD540N22P60HPSA1
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Package Tray
Voltage - Off State 2.2 kV
Series -
Current - On State (It (AV)) (Max) 542 A
Mfr Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) 700 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.2 V
Operating Temperature -40°C ~ 135°C (TC)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Structure Series Connection - SCR/Diode
Package / Case Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA