China PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
  1. China PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
  2. China PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
  3. China PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
  4. China PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
PCF85063AT/AAZ Tiny Real-Time Clock/Calendar with Alarm Function and I2C-Bus
  1. MOQ: 1
  2. Price: Consult with
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union
Supply Ability 10000
Delivery Time 5-8day
Packaging Details T/R
Product Category: Real Time Clock
RTC Bus Interface: I2C
Operating temperature range (°C) -40℃~+85℃
Supply voltage (min) (V) 900mV
Supply voltage (max) (V) 5.5V
Operating current 220nA
Brand Name NXP
Model Number PCF85063ATL/1,118
Certification ROHS
Place of Origin CN
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union Supply Ability 10000
Delivery Time 5-8day Packaging Details T/R
Product Category: Real Time Clock RTC Bus Interface: I2C
Operating temperature range (°C) -40℃~+85℃ Supply voltage (min) (V) 900mV
Supply voltage (max) (V) 5.5V Operating current 220nA
Brand Name NXP Model Number PCF85063ATL/1,118
Certification ROHS Place of Origin CN
High Light Tiny RTC I2C-Bus alarmReal-Time Clock Calendar modulePCF85063AT RTC I2C interface
Product Overview
Key Features
  • Provides year, month, day, weekday, hours, minutes, and seconds based on a 32.768 kHz quartz crystal
  • Clock operating voltage: 0.9 V to 5.5 V
  • Low current; typical 0.22 μA at VDD = 3.3 V and Tamb = 25 °C
  • 400 kHz two-line I2C-bus interface (at VDD = 1.8 V to 5.5 V)
  • Programmable clock output for peripheral devices (32.768 kHz, 16.384 kHz, 8.192 kHz, 4.096 kHz, 2.048kHz, 1.024 kHz, and 1 Hz)
  • Selectable integrated oscillator load capacitors for CL = 7 pF or CL = 12.5 pF
  • Alarm function
  • Countdown timer
  • Minute and a half minute interrupted
  • Oscillator stop detection function
  • Internal power-on reset (POR)
  • Programmable offset register for frequency adjustment
Package Information
Type number Topside Package marking Name Description Version
PCF85063AT 85063A SO8 Plastic small outline package; 8 leads; body width 3.9 mm SOT96-1
PCF85063ATL 063A DFN2626-10 Plastic thermal enhanced thin small outline package; no leads;10 terminals; body 2.6 * 2.6 * 0.5 mm SOT1197-1
PCF85063ATT 063A TSSOP8 Plastic thin shrink small outline package; 8 leads; body width 3 mm SOT505-1
Product Images
Packaging & Shipping
Frequently Asked Questions
How to obtain the price?
What is your delivery time?
What are your payment terms?
Factory pricing with 30% deposit and 70% balance payment via T/T before shipment.